Kanser Klinik Denemelere Hasta Kaydında NASA Uzay İletişim Ağı Örnek Alındı 

Massive Bio, yapay zeka tabanlı hasta ve klinik çalışma eşleştirme projesi SYNERGY-AI çalışmalarına yeni bir boyut kazandırdı. NASA Deep Space Network (NASA Derin Uzay Ağı) çalışma prensibini model alan SYNERGY-AI Onkoloji Klinik Deneme Komuta Merkezi (OCTCC) klinik denemelere hasta kaydı süresini 72 saate düşürmeyi amaçlıyor. 

Kanser hastaları için doğru tedavi ve hastanın mevcut durumuna göre yenilikçi uygulamalara ulaşabilmek hayati önem taşıyor. Günümüzde hastanın tanımlanmasından onkoloji klinik deneme tedavilerine kaydolmaya kadar olan süreç haftalarca sürebilmekte. 

SYNERGY-AI Onkoloji Klinik Deneme Komuta Merkezi (OCTCC) sahip olduğu algoritmalar, dünyaca ünlü onkologlar ve çeşitli anlaşmalar sonucu elde ettiği bilgi havuzundan beslenerek en hızlı hasta kaydı süreç yönetimini hedefliyor. 

Hastalarının gen haritasındaki özelliklere bakarak sadece o kişiye özel tanı ve tedavi opsiyonları sunan girişim, hastalarının tedavilere verdiği tepkilere göre de algoritmasını iyileştirebiliyor. 

Hasta Kaydında NASA Modeli 

SYNERGY-AI OCTCC hastalar, araştırma çalışmaları ve ilaç şirketleri arasında gerçek zamanlı bir veri ve iletişim ağı oluşturmakta. NASA’nın genellikle fırlatma noktasından görevin sonuna kadar uzay uçuşlarını yönetmesi gibi, Massive Bio’nun komuta merkezi de hastayı koordine etmek için veri, analitik, hasta katılımı ve araştırma sahası ağlarını aynı platform üzerinde buluşturarak gerçek zamanlı kayıt ve site aktivasyonunu mümkün kılıyor. 

Klinik Deneme Nedir? 

Kanser Klinik Denemeleri (cancer clinical trials), FDA tarafından onay sürecinde olan yenilikçi tedavi uygulamalarıdır. Günümüzde tedavi metodu olarak kullanılan tüm kanser tedavileri de geçmişte birer klinik denemeydi. Hastalar üzerinde alınan olumlu sonuçlar üzerine bu araştırma sonuçları tüm hastalara uygulanabilecek tedavi standardı olarak kullanılmaya başlandı. 

Bazı hastalar için klinik araştırmalar, kanser tedavisi için halihazırda kabul edilmiş, onaylanmış bakım standartlarından daha hedefli bir yaklaşım sunabilir. Klinik denemelere katılan her hasta ile yakından ilgilenilmesi de hastalığın seyrini yakından izleme imkanı sunar. 

Kaynak: SYNERGY-AI Oncology Clinical Trial Command Center 

 

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous reading
Selin’in Unicorn Yolculuğu
Next reading
Kişiselleştirilmiş Kanser Tedavi Yöntemleri